08.11.2013

Průtahy kolem církevních restitucí dělají těžkou hlavu i provozovatelům skiareálů

Nejistotu a obavy cítí někteří provozovatelé lyžařských areálů, a to kvůli průtahům kolem církevních restitucí. Stát už provozovatelům nájemní smlouvy neprodlužuje a církve zatím jednat nemohou, protože pozemky ještě nejsou jejich. Na problémy, týkající se hlavně Moravy, upozornil deník E15.

 

  Jistotu údajně nemá odhadem 30 až 50 moravských provozovatelů. Přesný počet nelze určit, protože pronájmy pozemků jsou do jisté míry obchodním tajemstvím. 

  „Víme o několika projektech, kde je rozjeté čerpání dotací z regionálních operačních programů. A podnikatelé samozřejmě musí v rámci plnění projektů doložit minimálně pětiletou udržitelnost, což je i pětiletá nájemní smlouva na pozemky, a tam se nám některé projekty opravdu zadrhávají, protože podnikatelé smluvní vztah doložit nemohou,“ říká prezident Asociace lanové dopravy Jakub Juračka. Jmenovat konkrétní areály nechce. 

Církve se podle něj snaží nejistotu provozovatelů mírnit, jejich zástupci už navštívili několik středisek. Nic konkrétního ale dělat nemohou. 

 „Jednání byla z našeho pohledu velmi vstřícná a my jsme za ně rádi, nicméně to jsou akorát předběžné dohody, aby se mírnily obavy provozovatelů,“ vysvětluje Juračka. 

 On sám provozuje areál Troják v Hostýnských vrších. Smlouva s Lesy České republiky jim prý vyprší za dva roky, na problematických pozemcích proto raději

neinvestují.

 

Zdroj: www.rozhlas.cz

 

 

Připojené soubory