www.magazin.ceskenoviny.cz

ÚOOÚ: Kontrola lyžařů podle fotek nenarušuje jejich soukromí

24.04.2013, Praha - Zimní střediska, která používají systém kontroly skipasů podle fotek jejich uživatelů, nenarušují podle Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) soukromí lyžařů.

  Úřad v zimní sezoně kontroloval využívání skipasů ve třech lyžařských areálech a nezjistil žádné významné pochybení. ČTK o tom informovala mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková. Střediska tak mohou systém využívat nadále.

  Některé lyžařské areály v Česku začaly už loni při kontrole pohybu permanentek používat systém, který zabraňuje jejich přeprodávání dalšímu člověku. Lyžař je při prvním průchodu turniketem vyfotografován a při dalších jízdách tento snímek porovná na monitoru vlekař. Pokud podoba nesouhlasí, lyžař se na lanovku či vlek nemusí dostat. Lidé si často na takový postup stěžovali.

  Podle Martina Píši z lyžařského areálu Klínovec ale bylo zavedení skipasů s fotografiemi nutné kvůli velkým ztrátám na tržbách. "Skipasy jsou nepřenosné, ale často se předávaly a i se s nimi obchodovalo. Ceny ale máme nastaveny tak, abychom mohli zajišťovat provoz areálu a investovat," řekl Píša ČTK.

  Zavedení skipasů s fotografiemi není podle něj českým výmyslem, areály se inspirovaly v zahraničí. "Také jsme spolupracovali s Úřadem na ochranu osobních údajů, aby to bylo legální. A zavedení skipasů s fotografiemi se jednoznačně osvědčilo," dodal Píša.

  Podle ÚOOÚ lyžařská střediska zpracovávají fotografie držitelů sezonních, dětských a dalších jízdenek kvůli ochraně svého majetku, tedy za účelem ochrany svých práv a právem chráněných zájmů. "Zakoupením skipasu a jeho aktivací při prvním průchodu odbavovacím turniketem lyžaři s podmínkou nepřenositelnosti souhlasí. Zpracování fotografií a dalších osobních údajů uživatelů skipasů není takovým zásahem, aby byl narušen soukromý a osobní život jejich uživatelů," uvedl úřad.

  Petr Hynek ze SkiResortu Černá hora - Pec pod Sněžkou na Trutnovsku dnes ČTK řekl, že od začátku byli přesvědčeni o přípustnosti tohoto systému kontroly skipasů. "Systém je v pořádku, užíváme ho k ochraně svých zájmů a práv, stejně jako ho užívají lyžařská střediska v zahraničí," řekl Hynek. Podle něj se vlekaři zaměřili především na kontrolu sezonních karet a na to, aby na dětské jízdenky nejezdili dospělí. "Máme zhruba 1500 sezonních karet, které si dříve půjčovalo více lidí. Před sezonou jsme zájemce o kartu informovali o tom, že je budeme kontrolovat a že pokud je budou používat v rozporu s pravidly, tak je zablokujeme. A i proto jsme porušení zaznamenali skutečně minimum," dodal Hynek.

Autor: ČTK

www.ctk.cz