Praha, 28. srpna 2013 – Lanová dráha na Petřín, kterou provozuje Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP), přepravila svého šedesátimiliontého cestujícího
Šedesátimiliontému cestujícímu osobně pogratuloval a předal pamětní certifikát společně s dárkovou taškou vedoucí provozovny LD Petřín Pavel Kejha, který na místě uvedl: „Jsem rád, že jsem se mohl slavnostního aktu zúčastnit a vidět na živo upřímnou radost paní Marcely Radové i jejích vnoučat.“
Obliba lanové dráhy na kopec vysoký 327 metrů, na jehož vrcholu se nachází česká obdoba Eiffelovy věže, každým rokem stoupá, a to zejména díky zahraničním turistům, kteří tvoří až 80 % klientely. Lanová dráha, která tedy slouží nejen Pražanům, přepraví ročně bezmála 1,9 milionů cestujících. Vůz lanovky je rozdělen do pěti oddílů, přičemž v každém z nich se může najednou přepravovat 5 sedících a 15 stojících osob. Lanovka tak během jedné jízdy dopraví až 100 lidí.
Lanová dráha během více než 120 let svého provozu doznala mnoha změn. Zatímco v roce 1891 se jednalo o 396,5 metrů dlouhou dráhu poháněnou na vodní převahu, v roce 1932 byla prodloužena na 511 metrů a přestavěna na elektrický pohon. Takto úspěšně sloužila cestujícím po 30 let. V roce 1965 pak došlo ke katastrofě, ze které se lanovka dvacet let nevzpamatovala. Kvůli vytrvalým dešťům došlo k rozsáhlému sesuvu půdy, který celou trať lanovky zničil. Po náročné rekonstrukci byla lanová dráha v roce 1985 znovu spuštěna a začleněna do systému pražské MHD.
Od roku 1891 se evidoval každý převezený cestující dle prodaných jízdenek a tento údaj se zaznamenal do provozní knihy. Některé roky, které nelze dohledat v archivu (1964 – 1965), se odvozovaly průměrným odhadem. Od roku 1985 prochází cestující přes turnikety s počítadly a vede se pravidelná denní statistika přepravy cestujících, tento údaj je denně předáván na dispečink. Od roku 1996 až dodnes probíhá toto měření přes optické čidlo a počítací jednotku.
Text: DPP
© 2011 - ALDR • Realizace web studio