26.11.2020
Praha – 26.11. 2020 Lyžařské areály zaměstnávají přes 45 tisíc lidí a spolu s návaznými službami přináší zimní sezóna na českých horách veřejným financím přes 12 mld korun. Provozovatelé zimních středisek v posledních týdnech přijali celou řadu preventivních hygienických opatření tak, aby lyžařská sezóna na českých horách mohla v prosinci začít. Mysleme nejen na 3R, ale i 3 P. Pohyb, Pobyt v přírodě a Psychická pohoda jsou důležité pro celkové zdraví obzvlášť v době covidové pandemie.
„Přes nejistou sezonu areály investují již nyní nemalé prostředky do zasněžování a dalších příprav na zimní sezonu. Pro řadu z nich, a nejenom těch menších, však může být odkládání začátku zimní sezony devastující. Aktivně proto komunikujeme s vládou a dalšími orgány o podmínkách provozu lyžařských středisek v nadcházející sezoně. Dnes jsme společně se Svazem obchodu a cestovního ruchu zaslali premiérovi ČR dopis, v kterém žádáme o podporu včasného otevření lyžařských areálů a horských středisek ,“ zdůrazňuje Viliam Sivek, prezident České unie cestovního ruchu. Dopis naleznete v příloze této tiskové zprávy. „Na provozu areálů je navíc závislá řada dalších provozoven a profesí: půjčovny lyžařského vybavení, lyžařští instruktoři a školy, ubytovací zařízení, ale také prádelny, pekárny a mnoho dalších,“ dodává Ladislav Janků, předseda Unie horských povolání ČR.
Zdraví všech hostů a zaměstnanců je pro provozovatele lyžařských center a zařízení nejvyšší prioritou. „Proto, aby všichni strávili svůj čas na lyžích bezpečně, jsme díky spolupráci s partnerskými zahraničními kolegy (zejména Švýcarsko, Itálie) v rámci projektu Česko (stále a bezpečně) lyžuje, vytvořili pro provozovatele lyžařských středisek společně s Českou unií cestovního ruchu a Unií horských povolání ČR metodické pokyny pro zavádění preventivních opatření spojených s COVID-19 i letáky s bezpečnostními instrukcemi pro veřejnost,“ říká prezident Asociace lanové dopravy, Jakub Juračka. Pokyny nezapomínají ani na provoz lyžařských škol a výuku lyžování. Více informací o letácích je k dispozici na www.aldr.cz/doc/cesko-stale-a-bezpecne-lyzuje-1.
Všichni známe pravidlo 3R – ruce, roušky, rozestupy, pravidlo, které nám má pomoci vyhnout se koronavirové infekci. Desinfekce rukou, kontaktních míst i společných prostor, dodržování rozestupů, používání ochranných pomůcek, online či bezhotovostní nákup skipasů jsou pro lyžařské areály samozřejmostí. Pro naše zdraví a prevenci nemocí jsou ale nesmírně důležitá také 3P – Pohyb, Pobyt v přírodě na čerstvém vzduchu i dobrá Psychická pohoda. „Sport je jedním z významných bojovníků proti špatné náladě, která se v dnešní době covidu mezi populací šíří. Sport upravuje hladinu pozitivních hormonů – endorfinů, které vylaďují psychické reakce a působí tak proti depresivním náladám,“ zdůrazňuje klinická psycholožka, PhDr. Lea Rathausová.
„Myslete také na 3P a vyrazte za sportem do přírody! Lyžařská střediska jsou na návštěvníky připravená a čekají jen na dobré sněhové a klimatické podmínky a termín zahájení sezony. Při dodržování doporučených pravidel si pobyt na horách užijete a prospějete svému zdraví,“ zve do českých hor Ladislav Janků, prezident Unie horských povolání ČR.
O České unii cestovního ruchu (ČUCR)
Česká unie cestovního ruchu (dříve Fórum cestovního ruchu) reprezentuje 16 profesních sdružení v oblasti cestovního ruchu, v nichž je členem 7 780 subjektů, které reprezentují 181 000 pracovních míst. Unie tak pokrývá výraznou většinu odvětví, v němž v České republice ještě na jaře letošního roku pracovalo 250 000 lidí a které v roce 2019 generovalo 3 % HDP.
Seznam nejvýznamnějších členů České unie cestovního ruchu:
Asociace lanové dopravy, EDUSKI Česká republika z.s, Asociace cestovních kanceláří ČR, Svaz léčebných lázní ČR, Asociace průvodců České republiky, Asociace turistických informačních center ČR, Asociace kempů České republiky, Český spolek horských průvodců, Asociace turistických regionů, Klastr cestovního ruchu, Asociace bazénů a saun ČR, Svaz venkovské turistiky a agroturistiky, Asociace kuchařů a cukrářů, Klub českých turistů, Asociace organizací cestovního ruchu, zájmové sdružení právnických osob, Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
O asociaci lanové dopravy (ALDR)
ALDR ČR je nezávislou, nepolitickou, samostatnou a nedotovanou organizací, která profesionálně sdružuje provozovatele lanové dopravy, podnikatele na horách a některé horské městské a obecní úřady, sportovní kluby a tělovýchovné jednoty. Asociace vznikla 25. dubna 2012 změnou názvu z původní organizace Svaz provozovatelů lanovek a vleků (SPLV). Ten byl založen v červnu roku 1990 v Harrachově a v době svého vzniku měl 28 členů. Asociace k dnešnímu dni sdružuje více než 140 členů, někteří z nich vlastní i několik lyžařských areálů, proto je dopad činnosti ALDR na členskou základnu zesílený a aktivity ALDR pokrývají celou Českou republiku.
O Unii horských povolání ČR
Unie koordinuje užší spolupráci mezi organizacemi, zastupuje a hájí zájmy členů i v jednáních se státní správou a samosprávami. Zakládajícími členy Unie horských povolání jsou Asociace lanové dopravy, Česká asociace horských vůdců, Český spolek horských průvodců, Eduski ČR, Horská služba ČR.
Kontakt pro média:
Stance Communications
Mahulena Poliaková, mahulena.poliakova@stance.cz,, tel: 736 487 837
Kristýna Válková, kristina.valkova@stance.cz, tel: 724 527 667
© 2011 - ALDR • Realizace web studio